Prof. dr hab.n.med. Anna Latos-Bieleńska
Katedra i Zakład Genetyki Medycznej UM im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.
Specjalista genetyki klinicznej i laboratoryjnej genetyki medycznej. Konsultant Krajowy w dziedzinie genetyki klinicznej.
Liczne staże naukowe w Niemczech, stypendystka DAAD, Boehringer Ing. i AvH-Stiftung.
Partner w 7 projektach UE, kierownik licznych projektów naukowych krajowych i międzynarodowych, członek z wyboru zarządów towarzystw naukowych, Komitetów i Komisji PAN, komitetów redakcyjnych czasopism naukowych, ekspert w wielu zespołach ekspertów – w tym MZ, MNiSW, Medycznej Racji Stanu i in. Członek Zespołu ds. Planu dla Chorób Rzadkich MZ (2021-2022), Przewodnicząca Rady ds. Chorób Rzadkich (od 2022).
Autorka wielu prac naukowych, monografii i rozdziałów podręczników (H-index=37), laureatka wielu nagród naukowych oraz nagród i wyróżnień przyznanych przez pacjentów, społeczność akademicką i media. Honorowy Członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka.
Twórczyni (w 1997) i Przewodnicząca Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych (rejestr EUROCAT od 2001) – największego rejestru wad UE.
Tematyka: genetyczne choroby rzadkie, wady wrodzone, rejestry medyczne, zmiany systemowe w genetyce medycznej.
Prof. dr hab.n.med. Artur Kowalik
Dr hab. n med Artur Kowalik, prof. UJK w Kielcach jest specjalistą laboratoryjnej genetyki medycznej. Jest Kierownikiem Zakładu Diagnostyki Molekularnej oraz Zakładu Inżynierii Genetycznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Pracuje również w Zakładzie Biologii Medycznej Instytutu Biologii, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zainteresowania naukowe to badania dotyczące biologii nowotworów z wykorzystaniem nowoczesnych metod biologii molekularnej takich jak NGS oraz zastosowanie płynnej biopsji w diagnostyce i monitorowaniu skuteczności leczenia nowotworów. W zakresie zainteresowań naukowych jest również terapia komórkowa CART czy TILs.
Prof. dr hab.n.med. Małgorzata Oczko-Wojciechowska
Dr hab. n. med. Małgorzata Oczko-Wojciechowska, MBA, jest Kierownikiem Zakładu Genetyki Klinicznej i Molekularnej NIO-PIB, Oddziału w Gliwicach.
W 2015 r. uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie laboratoryjnej genetyki medycznej a w 2021 r. ukończyła studia MBA w placówkach ochrony zdrowia.
W swojej pracy naukowej i diagnostycznej zajmuje się onkologią spersonalizowaną oraz predyspozycją do chorób nowotworowych w oparciu o wiedzę związaną z genetyką, genomiką i biologią molekularną nowotworów. Jest autorką lub współautorką ponad 80 publikacji. Indeks Hirscha wynosi 21.”
Dr hab. n. med. Małgorzata Oczko-Wojciechowska jest członkiem:
- Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka
- Polskiego Towarzystwa Onkologicznego
- European Thyroid Association (ETA)
- Polskiej Grupy ds. Nowotworów Endokrynnych
- Rady Naczelnej Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej na kadencję 2022-2025
- Rady ds. Diagnostyki Molekularnej stowarzyszenia „Koalicja dla życia”
- Komisji rewizyjnej Rady Głównej Instytutów Badawczych XI kadencji
- Rady Naukowej NIO-PIB kadencji 2021-2025
- Komisji Rady Naukowej NIO-PIB kadencji 2021-2025 ds. kwalifikowania pracowników na stanowiska pracowników naukowych oraz badawczo-technicznych
- Koordynatorem Komisji Rady Naukowej NIO-PIB kadencji 2021-2025 ds. postępowań doktorskich.
Prof. dr hab.n.med. Marzena Lewandowska
jest Kierownikiem Zakładu Genetyki i Onkologii Molekularnej w Centrum Onkologii. Związana jest z bydgoskim szpitalem od 2010 roku. Swoje doświadczenie zdobywała w zagranicznych ośrodkach m.in. w USA i Włoszech. Kierowany przez nią zespół specjalizuje się badaniach genetycznych niezbędnych do kwalifikacji pacjentów do terapii celowanej: raka piersi, raka jajnika, niedrobnokomórkowego raka płuca, raka jelita grubego, czerniaka złośliwego, nowotworów podścieliskowych przewodu pokarmowego (GIST) jak również badania genetyczne glejaka, nowotworów wywodzących się z limfocytów B, mięsaka Ewinga czy mięsaka maziówkowego.
Prof. dr hab.n.med. Izabela Łaczmańska
Diagnosta laboratoryjny, specjalista laboratoryjnej genetyki medycznej z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym obejmującym prenatalną i postnatalną diagnostykę genetyczną technikami cytogenetyki klasycznej, cytogenetyki molekularnej oraz biologii molekularnej a także diagnostykę molekularną dziedzicznych predyspozycji do nowotworów i zmian somatycznych w nowotworach sporadycznych. Autorka licznych publikacji naukowych. Nauczyciel akademicki. Członek Zarządu PTGC w latach 2023-2026.
Prof. dr hab.n.med. Jacek Gronwald
Kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.
Dr n.med. Dagmara Michałowska
Diagnosta laboratoryjny, biolog molekularny. Absolwentka kierunku Analityka Medyczna Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz studiów doktoranckich w Zakładzie Technik Molekularnych Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Współtwórca Zakładu Diagnostyki Molekularnej Nowotworów w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, gdzie od 2018 r. pełni funkcję zastępcy kierownika. Obecnie w trakcie specjalizacji z laboratoryjnej genetyki medycznej. Autorka publikacji naukowych oraz wykonawca projektów badawczych. Obszar zainteresowań związany z wykorzystaniem technik biologii molekularnej w diagnostyce guzów litych.
Dr n.med. Andrzej Tysarowski
Specjalista laboratoryjnej genetyki medycznej, absolwent studiów MBA w ochronie zdrowia. Odznaczony srebrnym krzyżem zasługi za działalność na rzecz rozwoju onkologii i ochrony zdrowia. Członek European Board of Medical Genetics. Od 2003 roku pracuje w Narodowym Instytucie Onkologii, gdzie kieruje Zakładem Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej Nowotworów. Zajmuje się m. in. implementacją nowoczesnych technik biologii molekularnej do genetycznej diagnostyki onkologicznej, w szczególności opartych o NGS i testowanie z użyciem płynnej biopsji (ctDNA). Obecnie jest koordynatorem ds. wytycznych diagnostyki molekularnej w Narodowej Strategii Onkologicznej. Jest autorem wielu prac naukowych, współorganizatorem konferencji szkoleniowych, warsztatów z biologii molekularnej o zasięgu krajowym i międzynarodowym, a także wykonawcą kilku projektów badawczych i klinicznych m. in. NCN i ABM.
Dr n.med. Małgorzata Stawicka-Niełacna
Doktor nauk medycznych w zakresie biologii medyczne, diagnosta laboratoryjny – specjalista laboratoryjnej genetyki medycznej, biolog molekularny
Adiunkt w Katedrze Genetyki Klinicznej i Patomorfologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Koordynator diagnostyki genetycznej i programu opieki nad grupą wysokiego ryzyka raka piersi i jajnika w Uniwersyteckim Szpitali Klinicznym w Poznaniu, asystent w Zakładzie Diagnostyki Molekularnej Nowotworów WCPiT w Poznaniu.
Członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka, Sekcji Genetyki Klinicznej Nowotworów PTGC.
Współautorka kilkudziesięciu publikacji i opracowań naukowych oraz edukacyjnych na temat nowotworów dziedzicznych.
Wieloletnia realizatorka programów identyfikacji i opieki nad Pacjentami z dziedziczną postacią nowotworów złośliwych oraz ich rodzinami, których celem jest identyfikacja i kompleksowa opieka nad grupami wysokiego ryzyka.
Od ponad 25 lat zajmuje się diagnostyką onkogenetyczną oraz kompleksowym wykorzystaniem jej wyników w zakresie profilaktyki pierwotnej i wtórnej oraz leczenia ukierunkowanego molekularnie nowotworów złośliwych. Poza diagnostyką predyspozycji do nowotworów dziedzicznych, zajmuje się także genetyką guzów litych w tym raka jajnika, piersi, endometrium i płuc.
Współorganizatorka i pracownik onkologicznych poradni genetycznych w Poznaniu, w ramach swojej aktywności współpracuje z onkologicznymi ośrodkami klinicznymi, badawczymi i diagnostycznymi w Polsce.
Dr n.med. Piotr Wójcik
Założyciel i dyrektor medyczny laboratorium Oncogene w Krakowie.
Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w badaniach guzów litych technikami biologii molekularnej.
Autor publikacji naukowych z dziedziny biologii molekularnej nowotworów.
Członek towarzystw naukowych:
- Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka
- Polskiego Towarzystwa Onkologicznego